Sculptured Coving 165mm x 2.4m 6 Pack (42151)
Made from a light and robust high density polyurethane for shock resistance. Flexibility and ease of cutting give a professional finish. Simple to install.
- No Primer Required
- Smooth White Finish
- Light & Easy to Handle
- Mitres Clean & Crisp
- High Density
- Moisture-Resistant
- Shock Resistance
View all: Unbranded Coving
€150.95Inc Vat
2 in stock in Dublin - Glasnevin | Change store
This item is store collection only
Made from a light and robust high density polyurethane for shock resistance. Flexibility and ease of cutting give a professional finish. Simple to install.
- No Primer Required
- Smooth White Finish
- Light & Easy to Handle
- Mitres Clean & Crisp
- High Density
- Moisture-Resistant
- Shock Resistance
View all: Unbranded Coving
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Construction Material (Building) | Polyurethane |
| Length of Pack (Combined) | 14.64 m |
| Length of Single Piece | 2.4 m |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 6 |
| Pieces in Pack/Case | 6 |
| Product Height | 165 mm |
| Product Length | 2.4 m |
| Product Type | Sculptured Coving |