Schneider Electric XB7NA65 Blue Flush Push-Button Spring-Return NO/NC (246HV)
Can be used in control systems which require high performance, compact and easy to install features.
- IP65
- 22mm Mounting Hole Size
- 1 x Normally Open & 1 x Normally Closed
- Up to 1,000,000 Mechanical Cycles
View all: Schneider Electric Push Buttons
Can be used in control systems which require high performance, compact and easy to install features.
- IP65
- 22mm Mounting Hole Size
- 1 x Normally Open & 1 x Normally Closed
- Up to 1,000,000 Mechanical Cycles
View all: Schneider Electric Push Buttons
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric |
| Button Colour | Blue |
| Contact Description | NO/NC |
| IP Rating | IP65 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | XB7NA65 |
| Number of Poles | Double Pole |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Spring-Return |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 4 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | 250 V AC |
| Rated Operational Current (In) | 6 A |
| Rated Operational Voltage (Ue) | 120 V |
| Switch Operation | Push-Button |
| z1 - UK Manufacturer Name | Schneider Electric Controls UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 401 Southway Drive, Plymouth, Devon, PL6 6QT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customer.care@draytoncontrols.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Schneider Electric Industries SAS |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 35 Rue Joseph Monier, Rueil-Malmaison, F-92500, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customer.care@draytoncontrols.co.uk |