Schneider Electric XB7NA31 Green Flush Push-Button Spring Return NO (955HV)
The Harmony XB7 Ø22 monolithic range of push buttons are simple to use and quick to install.
- IP65
- 22mm Mounting Hole Size
- 1,000,000 Cycles Mechanical Durability
View all: Schneider Electric Push Buttons
The Harmony XB7 Ø22 monolithic range of push buttons are simple to use and quick to install.
- IP65
- 22mm Mounting Hole Size
- 1,000,000 Cycles Mechanical Durability
View all: Schneider Electric Push Buttons
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric |
| Button Colour | Green |
| Contact Description | NO |
| IP Rating | IP65 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | XB7NA31 |
| Number of Poles | Single Pole |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Spring Return |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 4 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | 250 V AC |
| Rated Operational Current (In) | 6 A |
| Rated Operational Voltage (Ue) | 120 V |
| Switch Operation | Push-Button |
| z1 - UK Manufacturer Name | Schneider Electric Controls UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 401 Southway Drive, Plymouth, Devon, PL6 6QT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customer.care@draytoncontrols.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Schneider Electric Industries SAS |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 35 Rue Joseph Monier, Rueil-Malmaison, F-92500, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customer.care@draytoncontrols.co.uk |