Schneider Electric XALE1441 250A Single Pole Push-Button Complete Control Station with Key Selector Switch NO (465HV)
IP54 rated. For various applications including the control of garage doors or rolling shutters, smoke extraction vents, simple machines, small lifting systems and mass production machines.
- IP54
- Flame Retardant ABS UL94-HB Casing
- Top & Bottom Knockouts
View all: Schneider Electric Control Stations
IP54 rated. For various applications including the control of garage doors or rolling shutters, smoke extraction vents, simple machines, small lifting systems and mass production machines.
- IP54
- Flame Retardant ABS UL94-HB Casing
- Top & Bottom Knockouts
View all: Schneider Electric Control Stations
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric |
| Button Colour | Black |
| Casing Colour | Light Grey |
| Contact Description | NO |
| Hertz (Hz) | 50 Hz |
| IK Rating | IK05 |
| IP Rating | IP54 |
| Knockout Position | Top & Bottom Knockouts |
| Knockout Size | 25, 32 & 40 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | XALE1441 |
| Number of Poles | Single Pole |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 52 mm |
| Product Height | 73 mm |
| Product Type | Complete Control Station with Key Selector Switch |
| Product Width | 73 mm |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 4 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | 250 V AC |
| Rated Operational Voltage (Ue) | 4 V AC |
| Rated Uninterrupted Current (Iu) | 250 A |
| Switch Operation | Push-Button |
| Utilisation Category | AC-20A, AC-21A, AC-22A & AC-23B |
| z1 - UK Manufacturer Name | Schneider Electric Controls UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 401 Southway Drive, Plymouth, Devon, PL6 6QT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customer.care@draytoncontrols.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Schneider Electric Industries SAS |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 35 Rue Joseph Monier, Rueil-Malmaison, F-92500, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customer.care@draytoncontrols.co.uk |