Schneider Electric XALD324 3-Pole Flush Push-Button Complete Control Station NO/NC (123HV)
Complete emergency stop control station with mechanical durability. Harmony XALD/XALK control stations use the plastic bezel push buttons, switches and pilot lights of the Harmony XB5 range.
- IP69K
- Fully Insulated Enclosure
- 14 mm Knockouts
- 1 x Normally Open & 1 x Normally Closed
View all: Schneider Electric Control Stations
Complete emergency stop control station with mechanical durability. Harmony XALD/XALK control stations use the plastic bezel push buttons, switches and pilot lights of the Harmony XB5 range.
- IP69K
- Fully Insulated Enclosure
- 14 mm Knockouts
- 1 x Normally Open & 1 x Normally Closed
View all: Schneider Electric Control Stations
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric |
| Button Colour | Black |
| Casing Colour | Grey |
| Contact Description | NO/NC |
| IK Rating | IK03 |
| IP Rating | IP69K |
| Knockout Position | Top, Bottom & Side Knockouts |
| Knockout Size | 14 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | XALD324 |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 62 mm |
| Product Height | 136 mm |
| Product Type | Complete Control Station |
| Product Width | 68 mm |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 6 kV |
| Rated Insulation Voltage (Ui) | 600 V AC |
| Rated Operational Current (In) | 6 A |
| Rated Operational Voltage (Ue) | 120 V |
| Switch Operation | Push-Button |
| z1 - UK Manufacturer Name | Schneider Electric Controls UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 401 Southway Drive, Plymouth, Devon, PL6 6QT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customer.care@draytoncontrols.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Schneider Electric Industries SAS |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 35 Rue Joseph Monier, Rueil-Malmaison, F-92500, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customer.care@draytoncontrols.co.uk |