Salamander Pumps CTFORCE20IPTSF Regenerative Twin Shower Pump 2.0bar (467KX)
High quality, brass-ended shower pump. Suitable for supplying a wide range of shower types and heads. Suitable for positive head, gravity-fed systems.
- Positive Head
- 21mm Push-Fit Connection
- 2 Year Guarantee
- Up to 2 Connectable Showers
- Suitable for Gravity-Fed Systems
- 21mm Isolating Valve
- Continuous Rating
- Durable Solid Brass Ends
- Compact for Easy Installation
- Robust Brass Impellor
View all: Salamander Pumps Shower Pumps
High quality, brass-ended shower pump. Suitable for supplying a wide range of shower types and heads. Suitable for positive head, gravity-fed systems.
- Positive Head
- 21mm Push-Fit Connection
- 2 Year Guarantee
- Up to 2 Connectable Showers
- Suitable for Gravity-Fed Systems
- 21mm Isolating Valve
- Continuous Rating
- Durable Solid Brass Ends
- Compact for Easy Installation
- Robust Brass Impellor
View all: Salamander Pumps Shower Pumps
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Advisory Notice | Must not be connected directly to mains water supply |
| Bar Pressure | 2.0 bar |
| Brand | Salamander Pumps |
| Connection Type | 21mm Push-Fit Connection |
| Construction Material (Bathrooms) | Durable Solid Brass Ends |
| Gravity Fed Systems | Suitable for Gravity-Fed Systems |
| IP Rating | IPX2 |
| Impeller Type | Twin |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. No. Of Connectable Showers | 2 |
| Max. Pump Flow Rate | 36 Ltr/min |
| Min Pump Flow Rate | 4 Ltr/min |
| Model No | CTFORCE20IPTSF |
| Noise Level at 1m | 54 dBA |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 160 mm |
| Product Length | 186 mm |
| Product Type | Shower Pump |
| Product Width | 120 mm |
| Pump Head Type | Positive Head |
| Pump Type | Regenerative |
| Total Product Weight | 4.97 kg |
| Valve Type | 21mm Isolating Valve |
| z4 - EU Manufacturer Name | MT Agencies Ireland Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Fearn House, Jamestown Business Park, Jamestown Road, Finglas, Ireland, D11 K7TV, Ireland |
Product Contents
Pump and couplers (4), filter washers and flat washers.