Roughneck XT Pro Anvil Loppers 30" (765mm) (440KG)
Anvil loppers with chrome vanadium steel blade for outstanding toughness and longer lasting sharpness. Features heavy duty steel handles and ergonomic air cushion grips. Drop-forged for extra toughness with a high leverage compound cutting action.
- Oil-Coated Chrome Vanadium Steel Blade
- Carbon Steel Straight Shaft
- Ergonomic Soft-Grip Handles
- Without Locking Mechanism
View all: Roughneck Tree Loppers
Anvil loppers with chrome vanadium steel blade for outstanding toughness and longer lasting sharpness. Features heavy duty steel handles and ergonomic air cushion grips. Drop-forged for extra toughness with a high leverage compound cutting action.
- Oil-Coated Chrome Vanadium Steel Blade
- Carbon Steel Straight Shaft
- Ergonomic Soft-Grip Handles
- Without Locking Mechanism
View all: Roughneck Tree Loppers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | Oil-Coated |
| Blade Material | Chrome Vanadium Steel |
| Brand | Roughneck |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This product has been designed for longevity. Keeping products in use for longer helps to reduce the demand for new products and creation of waste. |
| Handle Type | Ergonomic Soft-Grip Handles |
| Length (Imperial) | 30 " |
| Length (Metric) | 765 mm |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | XT Pro |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Anvil Loppers |
| Resistant Type | Corrosion-Resistant |
| Total Product Weight | 2.05 kg |