Roughneck Open 30m Tape Measure (353GM)
Durable open reel tape that offers toughness and speed of use. Easy to read, double-sided 15mm fibreglass blades with guard coating for protection. Features a geared mechanism 3:1 ratio for fast and smooth retraction. ABS housing, with tough TPR casing, provides protection and durability.
- Bi-Material Case
- Nylon-Coated Fibreglass Blade
- Metric & Imperial Scales
- Class 2
- 0m Standout Reach
- Abrasion, Corrosion & Impact-Resistant
- Dual-Function Hook
View all: Roughneck Tape Measures
Durable open reel tape that offers toughness and speed of use. Easy to read, double-sided 15mm fibreglass blades with guard coating for protection. Features a geared mechanism 3:1 ratio for fast and smooth retraction. ABS housing, with tough TPR casing, provides protection and durability.
- Bi-Material Case
- Nylon-Coated Fibreglass Blade
- Metric & Imperial Scales
- Class 2
- 0m Standout Reach
- Abrasion, Corrosion & Impact-Resistant
- Dual-Function Hook
View all: Roughneck Tape Measures
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | Nylon-Coated |
| Blade Material | Fibreglass |
| Blade Width (Imperial) | 5/8 " |
| Blade Width (Metric) | 15 mm |
| Brand | Roughneck |
| Case Material | Bi-Material |
| Hook End Description | Dual-Function Hook |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Measuring Class | Class 2 |
| Measuring Length (Imperial) | 100 ' |
| Measuring Length (Metric) | 30 m |
| Measuring Product Type | Tape Measure |
| Measuring Scales | Metric & Imperial Scales |
| Model Name | Open |
| Model No | 43-320 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Open Frame Tape Measure |
| Resistant Type | Abrasion, Corrosion & Impact-Resistant |
| Standout Reach | 0 m |