Roughneck Fibreglass Club Hammer 2 1/2lb (1.1kg) (920KF)
Manufactured from drop-forged, hardened and tempered steel, offering superior strength and safety. Epoxy-bonded, solid fibreglass-core handle ensures a secure head to shaft attachment, and an air-cushioned grip offers user comfort. Features milled convex striking faces with 45° chamfered edges to prevent chipping and damage to striking surfaces. Lanyard hole in base of handle allows for secure tethering when working at height.
- Drop-Forged, Hardened & Tempered Carbon Steel Head
- Fibreglass Soft-Grip Handle
- 45mm Smooth Face
View all: Roughneck Hammers
Manufactured from drop-forged, hardened and tempered steel, offering superior strength and safety. Epoxy-bonded, solid fibreglass-core handle ensures a secure head to shaft attachment, and an air-cushioned grip offers user comfort. Features milled convex striking faces with 45° chamfered edges to prevent chipping and damage to striking surfaces. Lanyard hole in base of handle allows for secure tethering when working at height.
- Drop-Forged, Hardened & Tempered Carbon Steel Head
- Fibreglass Soft-Grip Handle
- 45mm Smooth Face
View all: Roughneck Hammers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Roughneck |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This product has been designed for longevity. Keeping products in use for longer helps to reduce the demand for new products and creation of waste. |
| Hammer & Axes Handle Type | Fibreglass |
| Hammer & Axes Product Type | Club |
| Head Weight (Band) | 0-4lb |
| Head Weight (Imperial) | 2 1/2 lb |
| Head Weight (Metric) | 1.1 kg |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Overall Length | 275 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Fibreglass Club Hammer |
| Strike Face Diameter | 45 mm |