Roughneck 10" Tamper (63805)
Large, reinforced cast iron base plate and fibreglass handle with comfort grip.
- Iron Head
- Fibreglass Soft-Grip Handles
- Fibreglass Shaft
View all: Roughneck Paving Tools
Large, reinforced cast iron base plate and fibreglass handle with comfort grip.
- Iron Head
- Fibreglass Soft-Grip Handles
- Fibreglass Shaft
View all: Roughneck Paving Tools
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Roughneck |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Handle Length | 1065 mm |
| Handle Length (Imperial) | 42 " |
| Handle Type | Fibreglass Soft-Grip Handles |
| Head Width | 250 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | 10" Tamper |
| Total Product Weight | 6.9 kg |