Reolink Duo 2 PoE White Wired 4K Indoor & Outdoor Smart CCTV Security Camera (274VE)
The Reolink Duo Series P730 is a PoE-powered outdoor security camera that integrates dual lenses to deliver a seamless 180° panoramic view. It captures ultra-clear 4K UHD footage with minimal distortion, making it ideal for monitoring backyards, driveways, and other wide outdoor areas. The camera provides clear night vision with built-in spotlights and infrared LEDs, supporting flexible switching between color and black-and-white viewing modes. It features AI detection to accurately identify people, vehicles, and pets while filtering out false alarms from moving leaves or insects. When motion is detected, it sends instant push and email alerts. For enhanced security, it can automatically activate spotlights and a siren, and supports real-time 2-way audio for direct communication. The camera supports local storage via a microSD card (up to 256GB, not included) and is compatible with Reolink PoE NVRs. All functions can be managed through the Reolink app.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- Camera Resolution: 4K
- 30m Night Vision Range
- 180° Wide-Angled Lens
- 2-Way Audio
- Colour Night Vision
- Push & Email Notifications on Alarm Activation
- Hub Not Required
View all: Reolink CCTV
The Reolink Duo Series P730 is a PoE-powered outdoor security camera that integrates dual lenses to deliver a seamless 180° panoramic view. It captures ultra-clear 4K UHD footage with minimal distortion, making it ideal for monitoring backyards, driveways, and other wide outdoor areas. The camera provides clear night vision with built-in spotlights and infrared LEDs, supporting flexible switching between color and black-and-white viewing modes. It features AI detection to accurately identify people, vehicles, and pets while filtering out false alarms from moving leaves or insects. When motion is detected, it sends instant push and email alerts. For enhanced security, it can automatically activate spotlights and a siren, and supports real-time 2-way audio for direct communication. The camera supports local storage via a microSD card (up to 256GB, not included) and is compatible with Reolink PoE NVRs. All functions can be managed through the Reolink app.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- Camera Resolution: 4K
- 30m Night Vision Range
- 180° Wide-Angled Lens
- 2-Way Audio
- Colour Night Vision
- Push & Email Notifications on Alarm Activation
- Hub Not Required
View all: Reolink CCTV
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Warning | KEEP OUT OF REACH OF CHILDREN: Swallowing can lead to chemical burns, perforation of soft tissue, and death. Severe burns can occur within 2 hours of ingestion. Seek medical attention immediately. |
| Brand | Reolink |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| CCTV Connection Type | RJ45 |
| Cable Length | 1 m |
| Camera Colour | White |
| Camera Lens Type | Wide-Angled Lens |
| Camera Resolution | 4K |
| Camera Shape | Rectangular |
| Camera Use | Add to NVR |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 6500 K |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Frame Rate | 20 fps |
| Frequency Band (Smart) | N/A |
| IP Rating | IP66 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Infrared Night Vision Range | 30 m |
| Initial Connection Network | Wired via Ethernet |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 560 lm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Mobile Alerts | Push & Email Notifications on Alarm Activation |
| Model Name | Duo 2 PoE |
| Model No | Duo 2 PoE |
| Network Standards (Full) | Wired via Ethernet |
| No. of Bands | Not Applicable |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | PoE or Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 48 / 12 V |
| Product Depth | 262 mm |
| Product Height | 145 mm |
| Product Type | Smart CCTV Security Camera |
| Product Width | 159 mm |
| Recording Modes | Continuous, Motion Detection, Schedule & Alarm |
| Security Camera Product Type | Cameras |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Viewing Angle | 180 ° |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Wireless/Wired | Wired |
| With Light | Spotlight |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
Product Contents
P730, mounting template, mounting plate and screws.