PolyPlumb Enhanced Push-Fit PB Pipe 15mm x 2m Grey (968PY)
Highly flexible, easy-to-use, 5-layer barrier pipe. Suitable for most plumbing and heating installations. Low noise transmission and low water hammer effect. Ideal for both domestic hot and cold water plumbing and heating systems.
- 2 Year Guarantee
- Lightweight & Easy to Handle
- Fast & Easy Installation
- Good Cabling Ability
- Exceptional Durability & Long-Term Performance
View all: PolyPlumb Enhanced PEX Pipe
€7.35Inc Vat
0 in stock in Dublin - Glasnevin | Check other stores
This item is store collection only
Highly flexible, easy-to-use, 5-layer barrier pipe. Suitable for most plumbing and heating installations. Low noise transmission and low water hammer effect. Ideal for both domestic hot and cold water plumbing and heating systems.
- 2 Year Guarantee
- Lightweight & Easy to Handle
- Fast & Easy Installation
- Good Cabling Ability
- Exceptional Durability & Long-Term Performance
View all: PolyPlumb Enhanced PEX Pipe
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | PolyPlumb Enhanced |
| Colour | Grey |
| Connection Type | Push-Fit |
| Construction Material (Plumbing) | PB |
| Length of Pack (Combined) | 2 m |
| Length of Single Piece | 2 m |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Packaging Recyclability Information | Card/Paper Packaging – Suitable for Kerbside Recycling |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Diameter | 15 mm |
| Product Type | Pipe |
| Suitable Water Hardness | Suitable for Hard & Soft Water Areas |