Pilica Soft-Close Toilet Seat Moulded Wood Glitter (691RT)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Glitter design, soft-close, adjustable toilet seat with bottom fixings. Made from moulded wood.
- Adjustable Seat Hinges
- Soft-Close Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 105-195mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 425-475425-475 x 370mm
- 2 Year Guarantee
View all: Unbranded Toilet Seats
Glitter design, soft-close, adjustable toilet seat with bottom fixings. Made from moulded wood.
- Adjustable Seat Hinges
- Soft-Close Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 105-195mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 425-475425-475 x 370mm
- 2 Year Guarantee
View all: Unbranded Toilet Seats
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Seat Hinges |
| Brand | Unbranded |
| Colour | Glitter |
| Construction Material (Bathrooms) | Moulded Wood |
| Fixing Width Range | 105-195 mm |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Front to Fixing Range | 425-475 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Pilica |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat |
| Side to Side Width of Seat | 370 mm |
| Toilet Seat Close Type | Soft-Close |
| Toilet Seat Fixing Positions | Bottom Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 3.4 kg |
| Width Banding | 370-374mm |