Pearl Consumables 5A 0.65mm² Automotive Cable 7m Coil Red (534YY)
Ideal for applications such as side and rear lights, interior lights, car audio and dashcams.
- Red PVC Cable
- For 12 -32V Automotive Use (Up to 5A)
- Red Core
- 7 Strands Per Core
View all: Pearl Consumables Components
Ideal for applications such as side and rear lights, interior lights, car audio and dashcams.
- Red PVC Cable
- For 12 -32V Automotive Use (Up to 5A)
- Red Core
- 7 Strands Per Core
View all: Pearl Consumables Components
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 5 A |
| Brand | Pearl Consumables |
| Cable End Type | Bare |
| Cable Length | 7 m |
| Cable Product Type | Automotive |
| Cable Profile | Round |
| Cable Voltage Rating | 12 -32 V |
| Coil or Drum | Coil |
| Conductor Area | 0.65 mm² |
| External Diameter | 2.3 mm |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Maximum Operating Temperature | 80 °C |
| Minimum Operating Temperature | -20 °C |
| No. of Cable Cores | 1-Core |
| No. of Strands Per Core | 7 Strands Per Core |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Automotive Cable |
| Sheath Colour | Red |