Pearl Consumables 16mm (5/8") x 1m Rubber Heater Hose (198YY)
Manufactured from heat-resistant EPDM rubber with synthetic textile reinforcement.
- Rubber Construction
- 10bar Max. Working Pressure
- Weather-Resistant
- Black
View all: Pearl Consumables Components
Manufactured from heat-resistant EPDM rubber with synthetic textile reinforcement.
- Rubber Construction
- 10bar Max. Working Pressure
- Weather-Resistant
- Black
View all: Pearl Consumables Components
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bending Radius | 160 mm |
| Brand | Pearl Consumables |
| Construction Material (Car & Van) | Rubber |
| Diameter (Imperial) | 5/8 " |
| Diameter (Metric) | 16 mm |
| External Diameter | 23 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Working Pressure | 10 bar |
| Maximum Operating Temperature | 120 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Model No | SAE J20R3 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 1 m |
| Product Type | Heater Hose |
| Resistant Type | Weather-Resistant |