PCL ATR12 1/2" BSP Air Regulator (512HY)
Used to manage compressed air in an airline when using with tools that need regulating. Presure range from 0 to 170 psi (0-16 bar). Locking device on cap to ensure set pressure is maintained. Dial is clearly marked in psi and bar. 1/2" bsp inlet and outlet for high flow systems. Flowrate 6000 i/min @ 6 bar supply. Working temperature -10c to 60c. Comes complete with a wall bracket.
- Measures Pressure in psi & bar
- Working Pressure: 12bar (170psi)
- Analogue Display
- Working Temperature: -10c to 60c
- Locking Device
View all: PCL Air Tools
Used to manage compressed air in an airline when using with tools that need regulating. Presure range from 0 to 170 psi (0-16 bar). Locking device on cap to ensure set pressure is maintained. Dial is clearly marked in psi and bar. 1/2" bsp inlet and outlet for high flow systems. Flowrate 6000 i/min @ 6 bar supply. Working temperature -10c to 60c. Comes complete with a wall bracket.
- Measures Pressure in psi & bar
- Working Pressure: 12bar (170psi)
- Analogue Display
- Working Temperature: -10c to 60c
- Locking Device
View all: PCL Air Tools
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Air Tool Product Type | Regulator |
| Brand | PCL |
| Digital/Analogue Display | Analogue |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 6000 Ltr/min |
| Inlet Connection Size | 1/2 " |
| Inlet Connection Type | BSP |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Maximum Operating Temperature | 60 °C |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Model No | ATR12 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Measuring Units | Pressure in psi & bar |
| Product Type | Air Regulator |
| Working Pressure (bar) | 12 bar |
| Working Pressure (psi) | 170 psi |