Paslode IM350+ 90mm 7.4V 1 x 2.1Ah Lithium First Fix Cordless Gas Nail Gun (443PX)
Reliable, high performance gas framing nail gun with low weight and excellent balance, enabling extended work periods with lower fatigue. Multi-angled teeth nose probe provides additional bite to prevent tool sliding and ensure positive placement in timbers. Sequential trigger for safety. Lock-out function engages when only 3 nails remain. Rubberized grip for better handling, a bigger battery notch and nail lip for smoother and quicker loading.
- 1 x 2.1Ah Lithium Battery
- 90min Charge Time
- Fires 3.1mm 50-90mm Angled Nails
- Fires up to 120 per min
- Fires up to 9000 Shots per Battery Charge
- Sequential Trigger Action
- Tool-Free Depth Adjustment
- Without Nose Piece
- Low Battery Indicator
- Magazine Window
View all: Paslode Nail Guns
Sorry, this item is also currently out of stock for delivery
Reliable, high performance gas framing nail gun with low weight and excellent balance, enabling extended work periods with lower fatigue. Multi-angled teeth nose probe provides additional bite to prevent tool sliding and ensure positive placement in timbers. Sequential trigger for safety. Lock-out function engages when only 3 nails remain. Rubberized grip for better handling, a bigger battery notch and nail lip for smoother and quicker loading.
- 1 x 2.1Ah Lithium Battery
- 90min Charge Time
- Fires 3.1mm 50-90mm Angled Nails
- Fires up to 120 per min
- Fires up to 9000 Shots per Battery Charge
- Sequential Trigger Action
- Tool-Free Depth Adjustment
- Without Nose Piece
- Low Battery Indicator
- Magazine Window
View all: Paslode Nail Guns
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Approx. Shots per Full Battery Charge | 9000 Shots |
| Battery Chemistry | Lithium |
| Battery Power | 2.1 Ah |
| Battery Technology | None |
| Brad/Nail Capacity | 55 |
| Brad/Nail Storage | Nails |
| Brand | Paslode |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 90 min |
| Collated Angle | Angled |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Firing Rate | 120 per min |
| Fixings Gauge | 3.1 mm |
| Handle Type | Ergonomic, Non-Slip Handle |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Magazine Load Type | Bottom-Loading Magazine |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Fastener Size | 90 mm |
| Model No | IM350+ |
| Nailer Product Type | First Fix |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 7.4 V |
| Product Type | Gas Nail Gun |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight with Battery | 3.3 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | ITWCP UK |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | marketing@itwcp.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Spit Paslode |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 150 Route de Lyon, FR-26500 Bourg-Les-Valence, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | 0 |
Product Contents
IM350+, 2.1Ah battery, charger and high impact carry case.