Palmi Toilet Seat Moulded Bamboo Silver (4559T)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Moulded bamboo seat in silver. Bottom fixing and adjustable. Fits most toilets.
- Adjustable Seat Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 110-200mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 435-460435-460 x 370mm
- 2 Year Guarantee
View all: Unbranded Toilet Seats
Moulded bamboo seat in silver. Bottom fixing and adjustable. Fits most toilets.
- Adjustable Seat Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 110-200mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 435-460435-460 x 370mm
- 2 Year Guarantee
View all: Unbranded Toilet Seats
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Seat Hinges |
| Brand | Unbranded |
| Colour | Silver |
| Construction Material (Bathrooms) | Moulded Bamboo |
| Fixing Width Range | 110-200 mm |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Front to Fixing Range | 435-460 mm |
| Green star | Made from alternative materials |
| Green star Claim | Bamboo is a fast growing renewable source material. |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Palmi |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat |
| Side to Side Width of Seat | 370 mm |
| Toilet Seat Close Type | Standard Closing |
| Toilet Seat Fixing Positions | Bottom Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 3.5 kg |
| Width Banding | 370-374mm |