NWS VDE Waterpump Pliers 10" (255mm) (452PT)
Double-toothed jaws and ergonomically-shaped handles with SoftGripp multi-component safety sleeves. Features safety box joint with wide guide surfaces and finger trap protection. Cogs additionally induction-hardened.
- Max. Jaw Opening: 55mm
- Induction-Hardened Steel Jaws
- Plastic Soft-Grip Handle
- Slide, Twist & Lock Mechanism
- 10 x Locking Jaw Positions
- Tested to 1000V, Rated to 1000V AC
- Double-Toothed Jaws
- Safety Box Joint
View all: NWS Pliers & Cutters
Double-toothed jaws and ergonomically-shaped handles with SoftGripp multi-component safety sleeves. Features safety box joint with wide guide surfaces and finger trap protection. Cogs additionally induction-hardened.
- Max. Jaw Opening: 55mm
- Induction-Hardened Steel Jaws
- Plastic Soft-Grip Handle
- Slide, Twist & Lock Mechanism
- 10 x Locking Jaw Positions
- Tested to 1000V, Rated to 1000V AC
- Double-Toothed Jaws
- Safety Box Joint
View all: NWS Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | NWS |
| Degree of Hardness | 57-59 HRC |
| Insulation | VDE |
| Insulation Testing | Tested to 1000V, Rated to 1000V AC |
| Jaw Length | 50 mm |
| Length (Imperial) | 10 " |
| Length (Metric) | 255 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Jaw Opening | 55 mm |
| No. of Locking Jaw Positions | 10 x Locking Jaw Positions |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Water Pump Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Waterpump Pliers |
| z1 - UK Manufacturer Name | Tools of the Trade Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Hazledine House, Saxon Business Park, Hanbury Road, Bromsgrove, Worcestershire, B60 4AD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@tools-trade.net |
| z4 - EU Manufacturer Name | Tools of the Trade Ltd |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquiries@ragnitrowels.com |