NWS Maxi Water Pump Pliers 10" (250mm) (958YN)
Maxi waterpump pliers drop-forged from chrome vanadium steel, oil-hardened and with a titanium finish. Compact, narrow shape allows working in otherwise inaccessible positions or small spaces. Featuring anti-pinch design for safe working, 14-position mechanism, and double-toothed jaws with induction-hardened teeth for strength and durability. Push-button adjustment with wide guide surfaces to prevent slippage. 3-component soft-grip, ergonomic handle, with integrated system-clip attachments, suitable for attaching NWS system-clip lanyards (sold separately) for when working at height. Compatible with NW820-12.
- Max. Jaw Opening: 50mm
- Induction-Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- Bi-Material Ergonomic Soft-Grip Handle
- Push-Button Locking Mechanism
- 14 x Locking Jaw Positions
- Box Joint with Wide Guide Surfaces
- Induction-Hardened Cogs
- Finger Trap Protection
View all: NWS Waterpump Pliers
Maxi waterpump pliers drop-forged from chrome vanadium steel, oil-hardened and with a titanium finish. Compact, narrow shape allows working in otherwise inaccessible positions or small spaces. Featuring anti-pinch design for safe working, 14-position mechanism, and double-toothed jaws with induction-hardened teeth for strength and durability. Push-button adjustment with wide guide surfaces to prevent slippage. 3-component soft-grip, ergonomic handle, with integrated system-clip attachments, suitable for attaching NWS system-clip lanyards (sold separately) for when working at height. Compatible with NW820-12.
- Max. Jaw Opening: 50mm
- Induction-Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- Bi-Material Ergonomic Soft-Grip Handle
- Push-Button Locking Mechanism
- 14 x Locking Jaw Positions
- Box Joint with Wide Guide Surfaces
- Induction-Hardened Cogs
- Finger Trap Protection
View all: NWS Waterpump Pliers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | NWS |
| Degree of Hardness | 55 - 57 HRC |
| Jaw Length | 30 mm |
| Length (Imperial) | 10 " |
| Length (Metric) | 250 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Jaw Opening | 50 mm |
| Model Name | Maxi |
| Model No | N1660-69-250-SB |
| No. of Locking Jaw Positions | 14 x Locking Jaw Positions |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Water Pump Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Water Pump Pliers |