Nebo Big Larry Pro+ Rechargeable LED Flashlight Storm Grey 600lm (603PU)
Water and impact-resistant flashlight with anodised aircraft-grade aluminium construction. Features 4 x light modes: flashlight (which provides 11hrs runtime and 82m beam distance), COB worklight (4.5hrs runtime and 33m beam distance), red (8hrs runtime and 7m beam distance), and red strobe function (24hrs runtime and 7m beam distance). Also features dimming and power memory recall, direct-to-red, a powerful magnetic base and steel pocket clip for hands-free lighting options. Ideal for use in roadside emergencies or distress signalling. USB-C rechargeable.
- Beam Projects Up to 82m
- Aluminium Body
- Water-Resistant
- Impact-Resistant
- Battery Lasts up to 24 hrs
- 600lm
- On/Off Switch
View all: Nebo Torches
Water and impact-resistant flashlight with anodised aircraft-grade aluminium construction. Features 4 x light modes: flashlight (which provides 11hrs runtime and 82m beam distance), COB worklight (4.5hrs runtime and 33m beam distance), red (8hrs runtime and 7m beam distance), and red strobe function (24hrs runtime and 7m beam distance). Also features dimming and power memory recall, direct-to-red, a powerful magnetic base and steel pocket clip for hands-free lighting options. Ideal for use in roadside emergencies or distress signalling. USB-C rechargeable.
- Beam Projects Up to 82m
- Aluminium Body
- Water-Resistant
- Impact-Resistant
- Battery Lasts up to 24 hrs
- 600lm
- On/Off Switch
View all: Nebo Torches
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | Integrated Rechargeable Battery |
| Battery Requirements | Integrated Li-Ion |
| Battery Run Time | 24 hrs |
| Beam Distance | Up to 82 m |
| Beam Distance Range | 0-100m |
| Body Material | Aluminium Body |
| Brand | Nebo |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Storm Grey |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| IP Rating | IPX7 |
| Impact Resistant | Impact-Resistant |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 600 lm |
| Lm Band | 401-600 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Big Larry Pro+ |
| Model No | NEB-FLT-1033-H |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Battery-Powered |
| Product Length | 197 mm |
| Product Type | Flashlight |
| Rechargeable | Rechargeable |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switch Type | On/Off Switch |
| Total Product Weight | 215 g |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| Water Resistant | Water-Resistant |
| With USB Ports | USB |