Mira Platinum 360 Fittings Kit Rear Fed Black/Chrome (400PC)
Single outlet rear-fed fitting kit. Includes 360 handset with 4 spray patterns: enveloping Coverage, soft Cloud, stimulating Burst or rinsing Sweep. Rub-clean nozzles and smooth universal hose for easy cleaning. Slide bar with clamp bracket. Compatible with digital and mixer showers with +0.5bar minimum pressure. Not suitable for electric showers.
- 4-Spray Patterns
- Rub-Clean Shower Head
- 2 Year Guarantee
- Universal Fitting Shower Hose
- Suitable for High Pressure Systems
- Contemporary Design
- Not Suitable for Electric Showers
- Slide Bar & Clamp Bracket
View all: Mira Shower Rail Kits
Single outlet rear-fed fitting kit. Includes 360 handset with 4 spray patterns: enveloping Coverage, soft Cloud, stimulating Burst or rinsing Sweep. Rub-clean nozzles and smooth universal hose for easy cleaning. Slide bar with clamp bracket. Compatible with digital and mixer showers with +0.5bar minimum pressure. Not suitable for electric showers.
- 4-Spray Patterns
- Rub-Clean Shower Head
- 2 Year Guarantee
- Universal Fitting Shower Hose
- Suitable for High Pressure Systems
- Contemporary Design
- Not Suitable for Electric Showers
- Slide Bar & Clamp Bracket
View all: Mira Shower Rail Kits
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Mira |
| Colour | Black/Chrome |
| Construction Material (Bathrooms) | Plastic |
| Design Type | Contemporary Design |
| Hose Bore Size | 9 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Flow Rate | 16 |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.5 bar |
| Model Name | Platinum |
| Model No | 1.1981.025 |
| No. of Spray Patterns | 4-Spray Patterns |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Type | 360 Fittings Kit Rear Fed |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 90 mm |
| Shower Hose Length | 1.25 m |
| Total Product Weight | 1.31 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kohler Mira Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Cromwell Road, Cheltenham, Gloucestershire, GL52 5EP |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | askus@mirashowers.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kohler France S.A.S |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 30 Boulevard de la Bastille, Paris, 75012, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerserviceeire@mirashowers.com |
Product Contents
Handset, hose, slide bar, clamp bracket and RAC.