Mira Event XS Rear-Fed White Thermostatic Power Shower (8387R)
The Mira Event XS is a reliable rear-fed thermostatic power shower, providing a consistently powerful and invigorating showering experience, designed for use in low pressure water systems. Its thermostatic temperature stability ensures safety and comfort for all users, making it ideal for busy bathrooms. Precise, fine-tuned showering is achieved with separate power, temperature and rotary flow controls, and the ‘select and forget’ control allows preferred settings to be saved. A versatile 4-spray pattern shower head features rub-clean rubber nozzles for effortless limescale removal and prolonged performance.
- Suitable for Low Pressure Water Systems Only
- Delivers 8Ltr/min at 0.008bar
- 2 Year Guarantee
- Push-Button Start & Rotary Flow Control
- Manual Temperature Control
- Riser Rail
- 4-Spray Pattern Shower Head
View all: Mira Showers
The Mira Event XS is a reliable rear-fed thermostatic power shower, providing a consistently powerful and invigorating showering experience, designed for use in low pressure water systems. Its thermostatic temperature stability ensures safety and comfort for all users, making it ideal for busy bathrooms. Precise, fine-tuned showering is achieved with separate power, temperature and rotary flow controls, and the ‘select and forget’ control allows preferred settings to be saved. A versatile 4-spray pattern shower head features rub-clean rubber nozzles for effortless limescale removal and prolonged performance.
- Suitable for Low Pressure Water Systems Only
- Delivers 8Ltr/min at 0.008bar
- 2 Year Guarantee
- Push-Button Start & Rotary Flow Control
- Manual Temperature Control
- Riser Rail
- 4-Spray Pattern Shower Head
View all: Mira Showers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Advisory Notice | Warning: this is not an electric shower. |
| Brand | Mira |
| Cable Entry Points | Top Left, Bottom Left & Rear |
| Colour | White |
| Energy Rating | None |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 46 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 14 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 0.5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 8 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.008 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Event XS |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 115 mm |
| Product Height | 310 mm |
| Product Type | Power Shower |
| Product Width | 210 mm |
| Range Name | Event |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 90 mm |
| Shower Product Type | Power |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Manual Temperature Control |
| Total Product Weight | 4.3 kg |
| Water Entry Points | Top Left, Bottom Left & Rear |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kohler Mira Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Cromwell Road, Cheltenham, Gloucestershire, GL52 5EP |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | askus@mirashowers.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kohler France S.A.S |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 30 Boulevard de la Bastille, Paris, 75012, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerserviceeire@mirashowers.com |
Product Contents
Shower unit, hose, shower head and riser rail.