Milwaukee M18ONEFHSAG115XPDB-552X 18V 2 x 5.5Ah Li-Ion RedLithium High Output 4 1/2" Brushless Cordless Angle Grinder (557VT)
Delivering performance similar to a 1200W corded grinder. One-Key tool locking, tracking and security offers a cloud-based inventory management platform that supports location tracking and theft prevention. RapidStop for disc brake in less than 2 seconds and improved user protection. Reduced gearhead size and lower angle of battery slot for better balance and ergonomics compared to previous model. Non-lockable safety paddle switch with line-lock-out function to prevent automatic start-up. Anti-vibration side handle for lower vibration. Integrated FixTec system for tool-free wheel change. Slim handle design. Removable dust screen to prevent debris entrance, prolonging motor life. Keyless guard for great cutting capacity and quick guard adjustment without using a key. Powerstate brushless motor, RedLithium battery pack and RedLink Plus intelligence hardware and software, deliver outstanding power, run time and durability on the jobsite. Works with all M18 batteries.
- 2 x 5.5Ah Li-Ion Batteries
- 60min Charge Time
- Adjustable Guard
- 2-Position Side Handle
- All-Metal Gearbox
- M14 Spindle Thread
- Air-Cooled Motor
- Paddle Switch
- Brushless Motor
- Dust-Sealed Bearings
View all: Milwaukee Angle Grinders
Delivering performance similar to a 1200W corded grinder. One-Key tool locking, tracking and security offers a cloud-based inventory management platform that supports location tracking and theft prevention. RapidStop for disc brake in less than 2 seconds and improved user protection. Reduced gearhead size and lower angle of battery slot for better balance and ergonomics compared to previous model. Non-lockable safety paddle switch with line-lock-out function to prevent automatic start-up. Anti-vibration side handle for lower vibration. Integrated FixTec system for tool-free wheel change. Slim handle design. Removable dust screen to prevent debris entrance, prolonging motor life. Keyless guard for great cutting capacity and quick guard adjustment without using a key. Powerstate brushless motor, RedLithium battery pack and RedLink Plus intelligence hardware and software, deliver outstanding power, run time and durability on the jobsite. Works with all M18 batteries.
- 2 x 5.5Ah Li-Ion Batteries
- 60min Charge Time
- Adjustable Guard
- 2-Position Side Handle
- All-Metal Gearbox
- M14 Spindle Thread
- Air-Cooled Motor
- Paddle Switch
- Brushless Motor
- Dust-Sealed Bearings
View all: Milwaukee Angle Grinders
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Guard | Adjustable Guard |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 5.5 Ah |
| Battery Technology | RedLithium High Output |
| Blade Diameter | 115 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 4 1/2 " |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 60 min |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Disc Bore Size | 22.2 mm |
| Disc Fitting Type | M14 Spindle Thread |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | M18ONEFHSAG115XPDB-552X |
| No Load Speed | 8500 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 360 mm |
| Product Type | Angle Grinder |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Spindle Thread Size | M14 |
| Switch Type | Paddle Switch |
| Tool Weight with Battery | 3.1 kg |
Product Contents
M18ONEFHSAG115XPDB, 5.5Ah batteries (2), M12-18FC rapid charger and dynacase.