Milwaukee HD18HX-0 3.0kg 18V Li-Ion RedLithium Cordless SDS Plus Hammer Drill - Bare (116HP)
This product is supplied without battery and charger.
Features a high performance, 4-pole motor that delivers 2.4J of impact energy. RedLink system delivers advanced digital overload protection and enhances performance under load.
- Drill, Hammer Drill, Chisel & Variolock
- Max. Impact Energy: 2.4J
- Low Vibration
- Electronic Clutch
- All-Metal Gearbox
- No Brake
- Trigger Switch
- Fixed Speed
- Replaceable Carbon Brushes
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee SDS Drills
Features a high performance, 4-pole motor that delivers 2.4J of impact energy. RedLink system delivers advanced digital overload protection and enhances performance under load.
- Drill, Hammer Drill, Chisel & Variolock
- Max. Impact Energy: 2.4J
- Low Vibration
- Electronic Clutch
- All-Metal Gearbox
- No Brake
- Trigger Switch
- Fixed Speed
- Replaceable Carbon Brushes
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee SDS Drills
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | SDS Drills |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushed |
| Capacity Masonry | 24 mm |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 30 mm |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Demolition Hammer Impact Energy | 2.4 J |
| Drill Handle Type | Soft-Grip D-Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Impact Rate | 4200 bpm |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model No | HD18HX-0 |
| No Load Speed | 0-1400 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| No. of SDS Drill Functions | 4-Function |
| Overload Protection | Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 320 mm |
| Product Type | SDS Plus Hammer Drill |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| SDS Drill Product Type | SDS Plus |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight without Battery | 3.0 kg |
| Vibration Level | 12.2 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |