Meda Rear-Fed Concealed Chrome Thermostatic Mixer Shower (580RM)
Dual function shower featuring a concealed valve. Easily diverts water from 2 outlets. Includes anti-scald thermostatic control for safe showering, 3-spray pattern head and height adjustable rail.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 9Ltr/min at 1bar
- Manual Lever Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Fixed Head & Riser Rail
- 3-Spray Pattern Shower Head
View all: Unbranded Showers
Dual function shower featuring a concealed valve. Easily diverts water from 2 outlets. Includes anti-scald thermostatic control for safe showering, 3-spray pattern head and height adjustable rail.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 9Ltr/min at 1bar
- Manual Lever Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Fixed Head & Riser Rail
- 3-Spray Pattern Shower Head
View all: Unbranded Showers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Built In Valve/Exposed | Concealed |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 42 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 21 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 3 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 9 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Meda |
| No. of Outlets | Dual Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 58 mm |
| Product Depth | 407 mm |
| Product Height | 215 mm |
| Product Type | Mixer Shower |
| Product Width | 90 mm |
| Range Name | Meda |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 250 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Total Product Weight | 6.90 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
Product Contents
Overhead shower, hand shower, shower hose, valve, riser rail and slider.