Master Lock 4140LH V Line Keyed Alike Long Shackle Padlock 40mm (604KH)
Brass padlock with hardened open steel shackle. Non-rekeyable 4-pin tumbler cylinder provides greater pick resistance. Ideal for cabinets and fences. Supplied with 2 keys.
- Anti-Pick
- Locking Mechanism
- Brass Body
- Round Hardened Steel Shackle
- Suitable for Indoor Use
- Made for Key Number 2313
View all: Master Lock Padlocks
Brass padlock with hardened open steel shackle. Non-rekeyable 4-pin tumbler cylinder provides greater pick resistance. Ideal for cabinets and fences. Supplied with 2 keys.
- Anti-Pick
- Locking Mechanism
- Brass Body
- Round Hardened Steel Shackle
- Suitable for Indoor Use
- Made for Key Number 2313
View all: Master Lock Padlocks
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Body Depth | 15 mm |
| Body Height | 34 mm |
| Body Width | 40 mm |
| Brand | Master Lock |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Key Retaining | Non-Key Retaining |
| Keyed Type | Keyed Alike |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | 4140LH V Line |
| No. Of Keys Supplied | 2 Keys Supplied |
| Overall Height | 90 mm |
| Pack Size | 1 |
| Padlock Body Material | Brass |
| Padlock Type | Standard |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Padlock |
| Shackle Diameter | 6 mm |
| Shackle Internal Height | 51 mm |
| Shackle Internal Width | 20 mm |
| Shackle Shape | Round |
| Shackle Type | Long Shackle |
| Total Product Weight | 0.13 kg |
| Unlocking Type | Keyed |
| Waterproof | Not Water-Resistant |