Marshalltown Grout Remover 1/2" (12.7mm) (783PG)
Carbide tip that removes existing grout, mortar and caulk. Supplied with 2 blades and a DuraSoft handle to reduce fatigue.
- Tylon-Coated Tungsten Carbide Blade
- Carbon Steel Shank
- TPR Ergonomic Soft-Grip Handle
View all: Marshalltown Tile Grouting Tools
Carbide tip that removes existing grout, mortar and caulk. Supplied with 2 blades and a DuraSoft handle to reduce fatigue.
- Tylon-Coated Tungsten Carbide Blade
- Carbon Steel Shank
- TPR Ergonomic Soft-Grip Handle
View all: Marshalltown Tile Grouting Tools
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | Tylon-Coated |
| Blade Length (Imperial) | 1/2 " |
| Blade Length (Metric) | 12.7 mm |
| Blade Material | Tungsten Carbide |
| Blade Thickness | 5 mm |
| Brand | Marshalltown |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Overall Length | 330 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Grout Remover |