Makita DHP486Z 18V Li-Ion LXT Brushless Cordless Combi Drill - Bare (190PV)
Compact and powerful, brushless combi drill with Extreme Protection Technology to safeguard against dust and water ingress during use in poor weather conditions. Includes all-metal gear construction for extra high transmission durability and a long ridged side handle to help stabilise the unit when drilling and screwdriving. Features LED work lights and a battery fuel gauge.
- Max. Torque: 130Nm
- 21 Torque Settings + Drill + Hammer Drill
- 13mm Keyless Chuck
- 2-Speed Variable & Reverse
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- LED Work Light
- Spindle Lock
- Fan-Cooled Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Bare Units
Sorry, this item is also currently out of stock for delivery
Compact and powerful, brushless combi drill with Extreme Protection Technology to safeguard against dust and water ingress during use in poor weather conditions. Includes all-metal gear construction for extra high transmission durability and a long ridged side handle to help stabilise the unit when drilling and screwdriving. Features LED work lights and a battery fuel gauge.
- Max. Torque: 130Nm
- 21 Torque Settings + Drill + Hammer Drill
- 13mm Keyless Chuck
- 2-Speed Variable & Reverse
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- LED Work Light
- Spindle Lock
- Fan-Cooled Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Bare Units
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Combi Drills |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | LXT |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Masonry | 16 mm |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 152 mm |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Chuck Capacity | 13mm |
| Chuck Type | Keyless Chuck |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Rubber Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Impact Rate | 0-31,500 bpm |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Torque | 130 Nm |
| Model No | DHP486Z |
| No Load Speed | 0-2100 rpm |
| No. Torque Setting | 21 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 178 mm |
| Product Type | Combi Drill |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight without Battery | 2.3 kg |
Product Contents
DHP486Z, depth stop and side handle.