Makita 40cm Chainsaw Chain 3/8" x 0.050" (1.3mm) (35317)
Semi-chisel chain loop for Makita chainsaws. For domestic and professional use.
- Semi-Chisel Cutters
- Full-Complement Chain Arrangement
- 56 Drive Links
- Low Kickback Design
View all: Makita Chainsaw Chains
Semi-chisel chain loop for Makita chainsaws. For domestic and professional use.
- Semi-Chisel Cutters
- Full-Complement Chain Arrangement
- 56 Drive Links
- Low Kickback Design
View all: Makita Chainsaw Chains
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Makita |
| Chain Gauge (Imperial) | 0.050 " |
| Chain Gauge (Metric) | 1.3 mm |
| Chain Pitch | 3/8 " |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| No. of Drive Links | 56 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Chainsaw Chain |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Bar Size (Imperial) | 16 " |
| Suitable Bar Size (Metric) | 40 cm |