Magnusson VDE Screwdriver Slotted 2.5mm x 75mm (6233X)
For professional use when working near live electrical components. With blade insulation and bi-material, soft-grip handle for higher torque, greater control and reduced hand strain over long use.
- S2 Steel Blade
- Soft-Grip Handle
- Tested to 10,000V, Rated to 1000V AC
View all: Magnusson Screwdrivers
For professional use when working near live electrical components. With blade insulation and bi-material, soft-grip handle for higher torque, greater control and reduced hand strain over long use.
- S2 Steel Blade
- Soft-Grip Handle
- Tested to 10,000V, Rated to 1000V AC
View all: Magnusson Screwdrivers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Material | S2 Steel |
| Brand | Magnusson |
| Insulation | VDE |
| Insulation Testing | Tested to 10,000V, Rated to 1000V AC |
| Magnetism | Non-Magnetised |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Overall Length | 178 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Screwdriver |
| Screwdriver Blade Length (Band) | 0-99mm |
| Screwdriver Product Type | Standard |
| Screwdriver Tip Size | 2.5mm |
| Screwdriver Tip Type | Slotted |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgestraat 175, E,, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |