Magnusson Leaf Rake 460mm (559TY)
High strength carbon steel leaf rake with extra long, soft grip handle for additional comfort. Suitable for all seasons from cleaning up pruning jobs and clearing dead leaves.
- 18¼" Carbon Steel Head
- Wooden Handle
View all: Magnusson Rakes & Hoes
High strength carbon steel leaf rake with extra long, soft grip handle for additional comfort. Suitable for all seasons from cleaning up pruning jobs and clearing dead leaves.
- 18¼" Carbon Steel Head
- Wooden Handle
View all: Magnusson Rakes & Hoes
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Magnusson |
| Handle Length | 1320 mm |
| Handle Length (Imperial) | 52 " |
| Handle Type | Wooden Handle |
| Head Width (Metric) | 460 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Overall Length | 1720 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Leaf Rake |
| Rake Type | Garden |
| Tine Gap Width | 20-30 mm |
| Tine Length | 270 |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |