Magnusson Dead Blow Rubber Mallet 35oz (0.99kg) (3081V)
See our Website Information page for the Magnusson lifetime guarantee details.
Shot-filled head absorbs tremors and prevents damage to soft surfaces, reducing the amount of rebound and improving the striking force of the hammer. Ideally used on surfaces where a steel or an iron head cannot be used.
- Rubber Head
- Single-Piece Non-Slip Handle
- 52mm Soft Face
- Rubber Mallet
View all: Magnusson Hammers
Shot-filled head absorbs tremors and prevents damage to soft surfaces, reducing the amount of rebound and improving the striking force of the hammer. Ideally used on surfaces where a steel or an iron head cannot be used.
- Rubber Head
- Single-Piece Non-Slip Handle
- 52mm Soft Face
- Rubber Mallet
View all: Magnusson Hammers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Magnusson |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This product has been designed for longevity. Keeping products in use for longer helps to reduce the demand for new products and creation of waste. |
| Hammer & Axes Handle Type | Single-Piece |
| Hammer & Axes Product Type | Mallet |
| Head Weight (Band) | 25-40oz |
| Head Weight (Imperial) | 35 oz |
| Head Weight (Metric) | 0.99 kg |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Overall Length | 350 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Dead Blow Rubber Mallet |
| Strike Face Diameter | 52 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |