Magnusson 20m Tape Measure (9338V)
Fibre tape with metric scale on one side and imperial scale on the other. Features a 3-speed winding mechanism. Robust impact-resistant ABS housing with soft-grip handle.
- Bi-Material Case
- PVC-Coated Fibreglass Blade
- Metric & Imperial Scales
- Class 3
- 0m Standout Reach
- Corrosion-Resistant
- Ground Spike Hook
View all: Magnusson Tape Measures
Fibre tape with metric scale on one side and imperial scale on the other. Features a 3-speed winding mechanism. Robust impact-resistant ABS housing with soft-grip handle.
- Bi-Material Case
- PVC-Coated Fibreglass Blade
- Metric & Imperial Scales
- Class 3
- 0m Standout Reach
- Corrosion-Resistant
- Ground Spike Hook
View all: Magnusson Tape Measures
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | PVC-Coated |
| Blade Material | Fibreglass |
| Blade Width (Imperial) | 1/2 " |
| Blade Width (Metric) | 13 mm |
| Brand | Magnusson |
| Case Material | Bi-Material |
| Hook End Description | Ground Spike Hook |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Measuring Class | Class 3 |
| Measuring Length (Imperial) | 65 ' |
| Measuring Length (Metric) | 20 m |
| Measuring Product Type | Tape Measure |
| Measuring Scales | Metric & Imperial Scales |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Tape Measure |
| Resistant Type | Corrosion-Resistant |
| Standout Reach | 0 m |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |