Lexco Sarin Square 595mm x 595mm LED TP(b) Panel Light White 26W 3600lm (732RE)
The Lexco Sarin square LED TP(b) panel light is a robust commercial lighting solution, delivering 3600 lumens of cool white light. Designed for professional installations, this 26W LED panel light is ideal for offices, retail spaces, and other commercial environments, especially where shallow ceiling voids are present. Its durable aluminium body and white aluminium frame house a thermoplastic diffuser, engineered to provide low glare and withstand high temperatures. With a lifespan of up to 50,000 hours, this non-dimmable, IP20-rated fixture ensures reliable, long-term performance. Installation is straightforward with the included bracket and security cable.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White
- 3600lm
- Aluminium Body
- White Aluminium Frame
- Thermoplastic Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- Non-Dimmable
- 7 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Diffuser Designed to Withstand High Temperatures
View all: Lexco LED Panel Lights
The Lexco Sarin square LED TP(b) panel light is a robust commercial lighting solution, delivering 3600 lumens of cool white light. Designed for professional installations, this 26W LED panel light is ideal for offices, retail spaces, and other commercial environments, especially where shallow ceiling voids are present. Its durable aluminium body and white aluminium frame house a thermoplastic diffuser, engineered to provide low glare and withstand high temperatures. With a lifespan of up to 50,000 hours, this non-dimmable, IP20-rated fixture ensures reliable, long-term performance. Installation is straightforward with the included bracket and security cable.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White
- 3600lm
- Aluminium Body
- White Aluminium Frame
- Thermoplastic Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- Non-Dimmable
- 7 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Diffuser Designed to Withstand High Temperatures
View all: Lexco LED Panel Lights
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Aluminium Body |
| Brand | Lexco |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Ceiling-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Frame Colour | White |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | This LED light has an energy efficiency rating of D or better, the better the rating the less energy is used. |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Lens/Diffuser Material | Thermoplastic Diffuser |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 3600 lm |
| Lm Band | 3001-5000 |
| Manufacturer Guarantee | 7 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Sarin |
| Model No | 24PROPAN1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 26 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Length | 595 mm |
| Product Type | TP(b) Panel Light |
| Product Width | 595 mm |
| Shape | Square |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | LED Driver Supplied |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 19 |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| kWh Per 1000hr Life | 26 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |