Lee Cooper LCPNT205 Work Trousers Black 34" W 31" L (3817F)
Cargo trousers, ideal for any working environment. Comfortable and hardwearing, easy care fabric with modern garment fit for maximum ease of movement. Velcro flap fastening. 245g/m².
- 2 x Front, 2 x Back & 2 x Cargo Pocket(s)
- Knees Not Reinforced
- Regular Fit
- Non-Breathable
- 7 x Belt Loops
- Without Hammer Strap
- Zip Fly
- Triple-Stitched for Strength
View all: Lee Cooper Work Trousers
€30.45Inc Vat
0 in stock in Dublin - Glasnevin | Check other stores
Sorry, this item is also currently out of stock for delivery
Cargo trousers, ideal for any working environment. Comfortable and hardwearing, easy care fabric with modern garment fit for maximum ease of movement. Velcro flap fastening. 245g/m².
- 2 x Front, 2 x Back & 2 x Cargo Pocket(s)
- Knees Not Reinforced
- Regular Fit
- Non-Breathable
- 7 x Belt Loops
- Without Hammer Strap
- Zip Fly
- Triple-Stitched for Strength
View all: Lee Cooper Work Trousers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Lee Cooper |
| Clothing Material Percentages | 65% Polyester / 35% Cotton |
| Clothing Water Resistance | Not Water Resistant |
| Colour | Black |
| Gender | Mens |
| Leg Design | Regular Fit |
| Leg Length (Centimetres) | 79 cm |
| Leg Length (Inches) | 31 " |
| Machine Washable | Machine Washable |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | LCPNT205 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Personalised | Non-Personalised |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | 2 x Front, 2 x Back & 2 x Cargo Pocket(s) |
| Product Type | Work Trousers |
| Reinforced Knees | Knees Not Reinforced |
| Waist Size (Centimetres) | 76 cm |
| Waist Size (Inches) | 34 " |
| Water Resistant | Not Water-Resistant |
| Weather Resistance | Not Weather-Resistant |
| Zip Type | Zip Fly |
| z1 - UK Manufacturer Name | Pan World Brands Ltd / AR Experts B.V. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 10, Park 17, Whitefield, M45 8FJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | admin@pwbuk.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Pan World Brands Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | AR Experts B.V. , Amerlandseweg 7 , 3621 ZC Breukelen, The Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@ar-experts.eu |