Labgear 2 Port Mount Box With Twin SC Adaptor (667KM)
Compact and robust fibre optic mount box for setting up dual SC/LC fibre optic connections in a standalone or wall-mountable format. Houses 2 x SC/LC adaptors, providing 2 ports for connecting and interfacing SC/LC fibre optic cables. Less than 0.5dB insertion loss for clear signal transmission. Easy to install and suitable for both professional and home network environments.
- Suitable for Fibre Optic Cable
- SC & LC Adaptor
- Plastic Construction
- Without Knockouts
- Provides 2 x Ports for Connecting SC/LC Fibre Optic Cables
View all: Labgear Cable Management
Compact and robust fibre optic mount box for setting up dual SC/LC fibre optic connections in a standalone or wall-mountable format. Houses 2 x SC/LC adaptors, providing 2 ports for connecting and interfacing SC/LC fibre optic cables. Less than 0.5dB insertion loss for clear signal transmission. Easy to install and suitable for both professional and home network environments.
- Suitable for Fibre Optic Cable
- SC & LC Adaptor
- Plastic Construction
- Without Knockouts
- Provides 2 x Ports for Connecting SC/LC Fibre Optic Cables
View all: Labgear Cable Management
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Box Depth Internal | 10 mm |
| Brand | Labgear |
| Colour | White |
| Construction Material (Electrical) | Plastic |
| Electrical Socket Product Type | Fibre Optic |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | No IP Rating |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Knockout Position | Without Knockouts |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Mount Type | Wall Mountable |
| No. of Knockouts | 0 |
| No. of Ports | 2 Port |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 1 cm |
| Product Height | 12 cm |
| Product Type | Mount Box With Twin SC Adaptor |
| Product Width | 13 cm |
| Screwed/Screwless | Screwed |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Terminal Description | SC & LC Adaptor |
| z1 - UK Manufacturer Name | Philex Electronic Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Kingfisher Business Park, London Road, Bedford, MK42 0NX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.philex.com/support |
| z4 - EU Manufacturer Name | Philex Electronic Ireland Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Robwyn House, Corrintra, Castleblayney, Co. Monaghan, A75 XY76, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.philex.com/support |