Kudox 800mm x 330mm 583BTU Chrome Flat Designer Towel Radiator (49856)
High quality, chrome-plated finish. Concealed mounting brackets. Clean and smooth square design for an elegant touch to any bathroom.
- 2 Year Guarantee
- 583BTU 171W
- Chrome-Plated Construction
- Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel
- Concealed Mounting Brackets
View all: Kudox Towel Radiators
High quality, chrome-plated finish. Concealed mounting brackets. Clean and smooth square design for an elegant touch to any bathroom.
- 2 Year Guarantee
- 583BTU 171W
- Chrome-Plated Construction
- Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel
- Concealed Mounting Brackets
View all: Kudox Towel Radiators
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 583 BTU |
| BTU Band | Less Than 2000 |
| Brand | Kudox |
| Delta T | Delta T50°C |
| Heating Type | Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Working Pressure | 10 bar |
| Model Name | Cadiz |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 171 W |
| Product Height | 800 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 330 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 92 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets, Wall Fixings & Plug Included |
| Radiator Coating & Finish | Chrome-Plated |
| Radiator Colour | Chrome |
| Radiator Height Band | 800-1399mm |
| Radiator Product Type | Towel |
| Radiator Profile Type | Flat |
| Radiator Style | Designer |
| Radiator Supply | Water |
| Radiator Width Band | 301-500mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Standard | EN 442. |
| Suitable Heating Element Size | 150 W |
| Test Pressure | 13 bar |
| Total Product Weight | 4.43 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 77 mm |
Product Contents
Supplied with brackets, wall fixings and bleed plugs.