Kouban Soft-Close Toilet Seat Polypropylene White (949RT)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Soft close seat in white polpropylene. Bottom fixing and adjustable.
- Adjustable Seat Hinges
- Soft-Close Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 100-180mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 434-445434-445 x 380mm
- 2 Year Guarantee
View all: Unbranded Toilet Seats
Soft close seat in white polpropylene. Bottom fixing and adjustable.
- Adjustable Seat Hinges
- Soft-Close Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 100-180mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 434-445434-445 x 380mm
- 2 Year Guarantee
View all: Unbranded Toilet Seats
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Seat Hinges |
| Brand | Unbranded |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Polypropylene |
| Fixing Width Range | 100-180 mm |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Front to Fixing Range | 434-445 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Kouban |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat |
| Side to Side Width of Seat | 380 mm |
| Toilet Seat Close Type | Soft-Close |
| Toilet Seat Fixing Positions | Bottom Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 1.25 kg |
| Width Banding | 380mm or Greater |