Knipex X-Cut Compact Diagonal Cutters 6.3" (160mm) (884HL)
Compact, low-weight construction with multi-component, soft-grip handles. Optimum coordination of the cutting edge angle and transmission ratio for high cutting performance with minimum effort. Features box-joint design for stability, with doubly-supported joint access for heavy duty cutting, and large opening width for thick cables. Can be used for precise cuts in fine copper wire, as well as multi-core cables and piano wire. Versatile use in assembly, maintenance and production applications.
- Cuts Up To 4.8mm Steel
- Bevel Cut
- Drop-Forged, Heat-Treated & Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- Bi-Material Comfort Grip
View all: Knipex Pliers & Cutters
Compact, low-weight construction with multi-component, soft-grip handles. Optimum coordination of the cutting edge angle and transmission ratio for high cutting performance with minimum effort. Features box-joint design for stability, with doubly-supported joint access for heavy duty cutting, and large opening width for thick cables. Can be used for precise cuts in fine copper wire, as well as multi-core cables and piano wire. Versatile use in assembly, maintenance and production applications.
- Cuts Up To 4.8mm Steel
- Bevel Cut
- Drop-Forged, Heat-Treated & Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- Bi-Material Comfort Grip
View all: Knipex Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 18 mm |
| Brand | Knipex |
| Cutting Capacity | 4.8 mm |
| Cutting Head Type | Bevel Cut |
| Degree of Hardness | 62 HRC |
| Length (Imperial) | 6.3 " |
| Length (Metric) | 160 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 2.2 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 3.8 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 4.8 mm |
| Model Name | X-Cut |
| Model No | 73 02 160 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Side/Diagonal Cutters |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 100-199mm |
| Product Type | Compact Diagonal Cutters |
| Suitable Cutting Material | Steel |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Hard, Medium, Soft & Piano Wire |
| z1 - UK Manufacturer Name | KNIPEX |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 3 Cliffe Park Way, Bruntcliffe Road, Morely, Leeds, LS27 0RY |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact_uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | KNIPEX |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | KNIPEX-Werk, C. Gustav Putsch KG, 42337 Wuppertal, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact |