Knipex VDE Snipe Nose Side Cut Pliers 6" (160mm) (865HL)
Manufactured from oil-hardened, forged vanadium electric steel. Fitted with multi-component grips and long, half-round tapered jaws with knurled gripping sufaces. Cutting edges are induction-hardened, and suitable for use with medium-hard and hard wire. Ideal for finer gripping and cutting work.
- Cuts Up To 2.5mm Wire
- Centre Cut
- Drop-Forged, Heat-Treated & Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- Bi-Material Insulated Safety Handle
- Tested to 10,000V, Rated to 1000V
View all: Knipex Pliers & Cutters
Manufactured from oil-hardened, forged vanadium electric steel. Fitted with multi-component grips and long, half-round tapered jaws with knurled gripping sufaces. Cutting edges are induction-hardened, and suitable for use with medium-hard and hard wire. Ideal for finer gripping and cutting work.
- Cuts Up To 2.5mm Wire
- Centre Cut
- Drop-Forged, Heat-Treated & Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- Bi-Material Insulated Safety Handle
- Tested to 10,000V, Rated to 1000V
View all: Knipex Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 50 mm |
| Brand | Knipex |
| Cutting Capacity | 2.5 mm |
| Cutting Head Type | Centre Cut |
| Degree of Hardness | 61 HRC |
| Insulation | VDE |
| Insulation Testing | Tested to 10,000V, Rated to 1000V |
| Length (Imperial) | 6 " |
| Length (Metric) | 160 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 1.6 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 2.5 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 0 mm |
| Model No | 25 06 160 SB |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Long Nose Flat Blade Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 100-199mm |
| Product Type | Snipe Nose Side Cut Pliers |
| Suitable Cutting Material | Wire |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Aluminium & Copper Cable |
| z1 - UK Manufacturer Name | KNIPEX |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 3 Cliffe Park Way, Bruntcliffe Road, Morely, Leeds, LS27 0RY |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact_uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | KNIPEX |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | KNIPEX-Werk, C. Gustav Putsch KG, 42337 Wuppertal, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact |
Product Contents
25 06 160 SB