Knipex Universal Insulation Strippers 6" (160mm) (393HL)
Manufactured from oil-hardened tool steel for durability and longevity. Easy adjustment to required diameter of solid or stranded wire, with knurled screw and lock nut. Suitable for single, multiple and fine-stranded conductors with plastic or rubber insulation up to Ø 5.0mm or 10mm².
- Strips 10mm² Cable
- Drop-Forged, Heat-Treated & Hardened Tool Steel Blades
- PVC Dipped Handles
View all: Knipex Pliers & Cutters
Manufactured from oil-hardened tool steel for durability and longevity. Easy adjustment to required diameter of solid or stranded wire, with knurled screw and lock nut. Suitable for single, multiple and fine-stranded conductors with plastic or rubber insulation up to Ø 5.0mm or 10mm².
- Strips 10mm² Cable
- Drop-Forged, Heat-Treated & Hardened Tool Steel Blades
- PVC Dipped Handles
View all: Knipex Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Material | Tool Steel |
| Brand | Knipex |
| Length (Imperial) | 6 " |
| Length (Metric) | 160 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | 11 01 160 SB |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Wire Strippers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 100-199mm |
| Product Type | Universal Insulation Strippers |
| Stripping Capacity | 10 mm² |
| Style of Joint | Lap |
| Suitable Stripping Material | Single & Multi-Core Cable |
| z1 - UK Manufacturer Name | KNIPEX |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 3 Cliffe Park Way, Bruntcliffe Road, Morely, Leeds, LS27 0RY |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact_uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | KNIPEX |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | KNIPEX-Werk, C. Gustav Putsch KG, 42337 Wuppertal, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact |