Knipex Combination Pliers 7" (180mm) (922HL)
Manufactured from forged, oil-hardened steel. Features induction-hardened cutting edges for soft and hard wire, and long cutting edges for thick cables. Versatile use with gripping zones for flat and round material. 2-component, soft-grip handles.
- Cuts Up To 13mm Steel
- Multi Heads
- Drop-Forged, Heat-Treated & Hardened Tool Steel Jaws
- Bi-Material Comfort Grip
View all: Knipex Pliers & Cutters
Manufactured from forged, oil-hardened steel. Features induction-hardened cutting edges for soft and hard wire, and long cutting edges for thick cables. Versatile use with gripping zones for flat and round material. 2-component, soft-grip handles.
- Cuts Up To 13mm Steel
- Multi Heads
- Drop-Forged, Heat-Treated & Hardened Tool Steel Jaws
- Bi-Material Comfort Grip
View all: Knipex Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 28 mm |
| Brand | Knipex |
| Cutting Capacity | 13 mm |
| Cutting Head Type | Multi Heads |
| Degree of Hardness | 60 HRC |
| Length (Imperial) | 7 " |
| Length (Metric) | 180 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 2.5 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 3.8 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 13.0 mm |
| Model No | 03 02 180 SB |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Combination Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 100-199mm |
| Product Type | Combination Pliers |
| Suitable Cutting Material | Steel |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Copper, Brass, Aluminium & Steel |
| z1 - UK Manufacturer Name | KNIPEX |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 3 Cliffe Park Way, Bruntcliffe Road, Morely, Leeds, LS27 0RY |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact_uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | KNIPEX |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | KNIPEX-Werk, C. Gustav Putsch KG, 42337 Wuppertal, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact |
Product Contents
03 02 180 SB