Knipex Combination Plier Wrench 4" (102mm) (697HL)
Compact design with slim head, ideal for use in confined spaces. One-handed fine adjustment with 10 positions, for different workpiece sizes. Robust sliding joint for stability and resilience. Offers large gripping capacity, parallel jaw opening grips continuously up to 21mm width across flats. Pinch guard for safety.
- Max. Jaw Opening: 21mm
- Drop-Forged, Heat-Treated & Hardened Tool Steel Jaws
- Tool Steel Easy-Grip Handle
- Slip Joint Mechanism
- 10 x Locking Jaw Positions
View all: Knipex Waterpump Pliers
Compact design with slim head, ideal for use in confined spaces. One-handed fine adjustment with 10 positions, for different workpiece sizes. Robust sliding joint for stability and resilience. Offers large gripping capacity, parallel jaw opening grips continuously up to 21mm width across flats. Pinch guard for safety.
- Max. Jaw Opening: 21mm
- Drop-Forged, Heat-Treated & Hardened Tool Steel Jaws
- Tool Steel Easy-Grip Handle
- Slip Joint Mechanism
- 10 x Locking Jaw Positions
View all: Knipex Waterpump Pliers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Knipex |
| Degree of Hardness | 46 HRC |
| Jaw Length | 14 mm |
| Length (Imperial) | 4 " |
| Length (Metric) | 102 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Jaw Opening | 21 mm |
| Model No | 86 04 100 |
| No. of Locking Jaw Positions | 10 x Locking Jaw Positions |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Water Pump Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 100-199mm |
| Product Type | Combination Plier Wrench |
| z1 - UK Manufacturer Name | KNIPEX |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 3 Cliffe Park Way, Bruntcliffe Road, Morely, Leeds, LS27 0RY |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact_uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | KNIPEX |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | KNIPEX-Werk, C. Gustav Putsch KG, 42337 Wuppertal, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact |