Knipex Combination Plier Wrench 12" (310mm) (898HL)
Combination wrench and pliers, without the need for metric and imperial spanner sets. Can be used for gripping, holding, pressing and bending workpieces. Smooth jaws for damage-free installation of plated fittings, working directly on chrome. Allows flexible and fast adjustment of widths up to the maximum size, by pushing button directly onto workpiece. Designed to prevent unintentional shift of gripping jaws and slipping of the joint. Lever transmission greater than 10:1 for strong gripping power.
- Max. Jaw Opening: 68mm
- Drop-Forged, Heat-Treated & Hardened Tool Steel Jaws
- PVC Dipped Handles
- Quick-Release Button
- 24 x Locking Jaw Positions
View all: Knipex Waterpump Pliers
Combination wrench and pliers, without the need for metric and imperial spanner sets. Can be used for gripping, holding, pressing and bending workpieces. Smooth jaws for damage-free installation of plated fittings, working directly on chrome. Allows flexible and fast adjustment of widths up to the maximum size, by pushing button directly onto workpiece. Designed to prevent unintentional shift of gripping jaws and slipping of the joint. Lever transmission greater than 10:1 for strong gripping power.
- Max. Jaw Opening: 68mm
- Drop-Forged, Heat-Treated & Hardened Tool Steel Jaws
- PVC Dipped Handles
- Quick-Release Button
- 24 x Locking Jaw Positions
View all: Knipex Waterpump Pliers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Knipex |
| Degree of Hardness | 46 HRC |
| Jaw Length | 28 mm |
| Length (Imperial) | 12 " |
| Length (Metric) | 310 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Jaw Opening | 68 mm |
| Model No | 86 03 300 |
| No. of Locking Jaw Positions | 24 x Locking Jaw Positions |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Water Pump Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 300-399mm |
| Product Type | Combination Plier Wrench |
| z1 - UK Manufacturer Name | KNIPEX |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 3 Cliffe Park Way, Bruntcliffe Road, Morely, Leeds, LS27 0RY |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact_uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | KNIPEX |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | KNIPEX-Werk, C. Gustav Putsch KG, 42337 Wuppertal, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact |