Instantor Copper Press-Fit Reducing Tee 1" x 1" x 3/4" (363CE)
Copper press-fit 1 x 1 x 3/4" reducing tee. Flame-free jointing for fast installations. Features EPDM O-rings that identify un-pressed joints during system testing.
- Not Demountable
- Suitable for Drinking Water
- Suitable for Water Systems
- Suitable for Hard & Soft Water Areas
- 2 Year Guarantee
View all: Instantor Pipe Fittings
Copper press-fit 1 x 1 x 3/4" reducing tee. Flame-free jointing for fast installations. Features EPDM O-rings that identify un-pressed joints during system testing.
- Not Demountable
- Suitable for Drinking Water
- Suitable for Water Systems
- Suitable for Hard & Soft Water Areas
- 2 Year Guarantee
View all: Instantor Pipe Fittings
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| A Size | 1 " |
| B Size | 1 " |
| Brand | Instantor |
| C Size | 3/4 " |
| Demountable | Not Demountable |
| Equal/Reducing | Reducing |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Pressure @ Max. Temperature | 10 bar |
| Max. Pressure @ Min. Temperature | 16 bar |
| Maximum Operating Temperature | 70 °C |
| Minimum Operating Temperature | -20 °C |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Fitting Material | Copper |
| Pipe Fitting Product Type | Tees |
| Pipe Fitting System | Press-Fit |
| Product Type | Tee |
| Suitable Plumbing System | Suitable for Water Systems |
| Suitable Water Hardness | Suitable for Hard & Soft Water Areas |