Instantor Copper Press-Fit Reducing Gas Fitting 1" x 1/2" (527CE)
1 x 1/2" straight reducer fitting. Flame-free jointing for fast installation. For the transport of gaseous fuels in accordance to the 2nd and 3rd family gases. Suitable for domestic gas installations.
- Not Demountable
- Not Suitable for Drinking Water
- Suitable for Gas Systems
- Not Suitable for Water Systems
- 2 Year Guarantee
View all: Instantor Pipe Fittings
1 x 1/2" straight reducer fitting. Flame-free jointing for fast installation. For the transport of gaseous fuels in accordance to the 2nd and 3rd family gases. Suitable for domestic gas installations.
- Not Demountable
- Not Suitable for Drinking Water
- Suitable for Gas Systems
- Not Suitable for Water Systems
- 2 Year Guarantee
View all: Instantor Pipe Fittings
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| A Size | 1 " |
| B Size | 1/2 " |
| Brand | Instantor |
| Demountable | Not Demountable |
| Equal/Reducing | Reducing |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Pressure @ Max. Temperature | 1 bar |
| Max. Pressure @ Min. Temperature | 5 bar |
| Maximum Operating Temperature | 70 °C |
| Minimum Operating Temperature | -20 °C |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Fitting Material | Copper |
| Pipe Fitting Product Type | Couplers |
| Pipe Fitting System | Press-Fit |
| Product Type | Gas Fitting |
| Suitable Plumbing System | Suitable for Gas Systems |
| Suitable Water Hardness | Not Suitable for Water Systems |