Instantor Brass Compression Olive 3/4" (477CL)
3/4" compression ring. Can be used in domestic and commercial water and heating systems.
- Demountable & Reusable
- Suitable for Drinking Water
- Suitable for Water Systems
- Suitable for Soft Water Areas
- 2 Year Guarantee
- Not Suitable for use Underground
View all: Instantor Pipe Fittings
3/4" compression ring. Can be used in domestic and commercial water and heating systems.
- Demountable & Reusable
- Suitable for Drinking Water
- Suitable for Water Systems
- Suitable for Soft Water Areas
- 2 Year Guarantee
- Not Suitable for use Underground
View all: Instantor Pipe Fittings
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| A Size | 3/4 " |
| Brand | Instantor |
| Demountable | Demountable & Reusable |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Pressure @ Max. Temperature | 6 bar |
| Max. Pressure @ Min. Temperature | 16 bar |
| Maximum Operating Temperature | 110 °C |
| Minimum Operating Temperature | -20 °C |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Fitting Material | Brass |
| Pipe Fitting Product Type | Olives |
| Pipe Fitting System | Compression |
| Product Type | Olive |
| Suitable Plumbing System | Suitable for Water Systems |
| Suitable Water Hardness | Suitable for Soft Water Areas |