Ideal Standard Tesi Soft-Close with Quick-Release Toilet Seat & Cover Duraplast White (892HM)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Duraplast toilet seat and cover. Top fix hinges and soft-close design with quick release. Compatible with Ideal Standard Tesi toilet pans only.
- Fixed Seat Hinges
- Soft-Close with Quick-Release Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top Fix
- 155mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 435435 x 370mm
- 2 Year Guarantee
- Easy to Remove for Cleaning
View all: Ideal Standard Toilet Seats
Duraplast toilet seat and cover. Top fix hinges and soft-close design with quick release. Compatible with Ideal Standard Tesi toilet pans only.
- Fixed Seat Hinges
- Soft-Close with Quick-Release Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top Fix
- 155mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 435435 x 370mm
- 2 Year Guarantee
- Easy to Remove for Cleaning
View all: Ideal Standard Toilet Seats
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Seat Hinges |
| Brand | Ideal Standard |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Duraplast |
| Fixing Width Range | 155 mm |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Front to Fixing Range | 435 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Tesi |
| Model No | T352701 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat & Cover |
| Side to Side Width of Seat | 370 mm |
| Toilet Seat Close Type | Soft-Close with Quick-Release |
| Toilet Seat Fixing Positions | Top Fix |
| Toilet Shape | Square |
| Total Product Weight | 2.2 kg |
| Width Banding | 370-374mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |