Ideal Standard Concept Soft-Close with Quick-Release Toilet Seat & Cover Duraplast White (144KC)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Sleek and stylish toilet seat with cover, ideal for a wide range of contemporary bathroom styles. Quick-release, soft-close hinge mechanism. Compatible with Ideal Standard Concept toilet pans only.
- Adjustable Seat Hinges
- Soft-Close with Quick-Release Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top Fix
- 150mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 440440 x 365mm
- 2 Year Guarantee
- Soft Close & Quick Release
View all: Ideal Standard Toilet Seats
Sleek and stylish toilet seat with cover, ideal for a wide range of contemporary bathroom styles. Quick-release, soft-close hinge mechanism. Compatible with Ideal Standard Concept toilet pans only.
- Adjustable Seat Hinges
- Soft-Close with Quick-Release Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top Fix
- 150mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 440440 x 365mm
- 2 Year Guarantee
- Soft Close & Quick Release
View all: Ideal Standard Toilet Seats
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Seat Hinges |
| Brand | Ideal Standard |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Duraplast |
| Fixing Width Range | 150 mm |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Front to Fixing Range | 440 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Concept |
| Model No | E791701 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat & Cover |
| Side to Side Width of Seat | 365 mm |
| Toilet Seat Close Type | Soft-Close with Quick-Release |
| Toilet Seat Fixing Positions | Top Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 2.3 kg |
| Width Banding | 365-369mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |